Investor: Ředitelství silnic a dálnic ČR
Investiční náklad:  964 mil. Kč
Doba výstavby: 02/2023 – 2025

Vytouženým obchvatem označil ministr dopravy Martin Kupka stavbu „Silnice I/34 Lišov – Vranín“, která byla zahájena slavnostním poklepáním základního kamene 2. února 2023.

Jedná se o stavbu významnou nejenom pro obyvatele Lišova a Štěpánovic, ale pro celý jihočeský region. Silnice I/34 patří k velmi vytíženým tahům, vede ve směru České Budějovice – Třeboň – Jindřichův Hradec – Pelhřimov – Humpolec, kde kříží dálnici D1 a pokračuje dále na Svitavy. Zároveň je po něm vedena mezinárodní silnice E49, která z Třeboně směřuje k hraničnímu přechodu Halámky.

Lišov se dlouhodobě potýká s velkou dopravní zátěží, denně zde projíždí 14 – 16 tisíc aut. 
O potřebě obchvatu se mluví více 40 let, projektovat se začal v roce 2013. Než mohl být poklepán základní kámen, stálo to hodně úsilí, a to především co se týká výkupu pozemků. ŘSD ČR se muselo vypořádat s 394 vlastníky půdy. 
Nejenom ministr dopravy poděkoval všem zúčastněným za přípravu celé stavby, ke slovům uznání se připojil i jihočeský hejtman Martin Kuba a starosta Lišova Jiří Švec. 

Přeložka silnice vyvede dopravu nejenom z Lišova, ale také ze sousedních Štěpánovic. „Nová komunikace, jejíž součástí jsou i dvě mimoúrovňové křižovatky, přinese řidičům vyšší bezpečnost a plynulost dopravy, obyvatelé obou obcí se díky přeložení silnice mohou těšit na méně hluku a lepší životní prostředí. V přípravě je již také navazující stavba z Vranína do Třeboně,“ uvedl při zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Stavbu v délce téměř deseti kilometrů v hodnotě 964 mil. Kč bez DPH bude realizovat oblastní závodu JIH. Obchvat má být dokončen v polovině roku 2025.

 

Technická data stavby:

 
Hlavní trasa: celková délka 9 510 m
  kategorie S 11,5/80
  počet stavebních objektů 74
Mostní objekty celková délka 232 m
v hlavní trase 7 mostní objekty  
ostatní 2 mostní objekty  
Mimoúrovňové křižovatky 2 MÚK Klauda, MÚK Lišov  

Protihlukové stěny:            2       (450 metrů)

 

Úpravy ost. komunikací:    25    (celková délka přeložek          14 184 m)

 

Přeložky a úpravy IS:         Vodohospodářské objekty       2 stavebních objektů

                                                    Elektro objekty                              10 stavebních objektů

                                                    Objekty plynovodů                      3 stavební objekty

Tento web využívá cookies

Pro chod webu jsou nezbytně aktivovány esenciální soubory cookies. Pro plnohodnotné poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti jsou však nutné povolit i volitelné cookies. Kliknutím na následující tlačítko, je zapnete. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti