Investor: Ředitelství silnic a dálnic ČR
Investiční náklad:  321 mil. Kč
Doba výstavby: 04/2021 – 03/2023

Přeložka velmi vytížené silnice I/3 z Prahy na Tábor v Olbramovicích na Benešovsku byla slavnostně zahájena v úterý 13. dubna 2021. Staveniště bylo společnosti M – SILNICE a.s., oblastnímu závodu JIH předáno o den dříve.

 

Olbramovice se obchvatu dočkaly po 30 letech příprav. Stavba za 321 milionů Kč bez DPH má být hotová v březnu 2023. Vybudování přeložky této silnice mimo obec je pro Středočeský kraj dlouhodobou prioritou i kvůli návaznosti na budování dálnice D3. Nový obchvat obce významně ovlivní plynulost provozu nejenom v dopravních špičkách, zkrátí dobu jízdy a sníží emise, ale hlavně také zvýší bezpečnost chodců, kteří jsou nyní značně ohroženi díky rozdělení Olbramovic stávající silnicí I/3 na dvě poloviny a kteří se často dostávají do nebezpečných situací. Obcí nyní projíždí až 20 tisíc aut denně.

Obchvat bude dlouhý cca 3,5 km a napojí se na již postavené úseky okolo Tomic a Votic. Zahrnuje celkem 68 stavebních objektů, přičemž na hlavní trase budou postaveny 3 mosty, přes hlavní trasu povede 1 most a dva budou zbudovány na ostatních komunikacích. Pro chodce bude k dispozici podchod. Součástí obchvatu je  i mimoúrovňová křižovatka a ke zlepšení životního prostředí přispějí dvě protihlukové stěny v délce cca 1,2 km.

Generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl na místě připomněl, že průjezd Olbramovicemi je vážnou dopravní zátěží pro řidiče i místní obyvatele. Rovněž zmínil, že se investor při přípravách musel vyrovnat s řadou problémů vyplývajících z protestů a odvolání dotčených organizací i některých obyvatel obce. O důležitosti stavby pro celý Středočeský kraj mluvil také Martin Kupka, náměstek hejtmanky pro oblast silniční dopravy, který rovněž poděkoval těm aktivním občanům, kteří vytvořili občanské sdružení a bojovali za vznik této dopravní stavby.

Technická data stavby:

 
Hlavní trasa: celková délka 3 420 m
  kategorie S 11,5/80
  počet stavebních objektů 68
  násypy                                   147 700 m3
  výkopy                                      150 750 m3
Mostní objekty celková délka 144 m
v hlavní trase 3 mostní objekty  
ostatní 4 mostní objekty  
Mimoúrovňové křižovatky MÚK Olbramovice  

Protihlukové stěny:            2       (1 198 metrů)

 

Úpravy ost. komunikací:    12    (celková délka přeložek          3 442 m)

 

Přeložky a úpravy IS:         Vodohospodářské objekty       6 stavebních objektů

                                                    Elektro objekty                              2 stavebních objektů

                                                    Objekty plynovodů                      2 stavební objekty

Tento web využívá cookies

Pro chod webu jsou nezbytně aktivovány esenciální soubory cookies. Pro plnohodnotné poskytování služeb, personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti jsou však nutné povolit i volitelné cookies. Kliknutím na následující tlačítko, je zapnete. Zobrazit podrobnosti

Nastavení cookies

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat z nastavení cookies níže. Zobrazit podrobnosti